Horario mapa

Zavrhnutím půjčení si auta jsem musel zorientovat v místní autobusové dopravě. Ze začátku to nebylo vůbec jednoduché, ale nakonec se povedlo. a minimálně po jižním pobřeží se dá celkem dobře pohybovat autobusem.

Na Madeiře operují tři dopravci- Horarios do Funchal v hlavním městě a okolí, SAM na východě ostrova a Rodoeste od Funchalu na západ. Bohužel západní pobřeží není autobusovou dopravou moc dostupné.

Horarios do Funchal

Společnost Horarios s typickými žlutými autobusy má rozdělené linky na městské s terminálem ZDE a meziměstské s terminálem ZDE. Na internetových stránkách jde hledat jednotlivé linky v sekci „Bus route maps“ následně v záložce „Map“ je vidět, kde přesně staví. Velkou výhodou je, že sdílí informace s Google maps, takže lze v režimu „hromadná doprava“ jednoduše najít nejbližší zastávku i spoj. I tak je nutné vědět, kam autobusy jezdí, aby se nevyšlo z levády 10 km od nejbližší zastávky.

Po najití zastávky je potřeba mávnout na správný autobus, jinak profrčí kolem bez zastavení. Jízdenka se kupuje u řidiče a platí se za ujetý počet pásem od 2 do 4 Euro. Vystupuje se vždy na znamení. Znovu je potřeba vědět aspoň přibližně, kam chce člověk je, aby si stopku zmáčknul včas. Společnost má dva hlavní terminály u spodní zastávky lanovky na Monte.

SAM

Bílo zelené autobusy SAM operují na východní části ostrova a provozují Aerobus do Funchalu. Mají vlastní aplikaci, která s trochou štěstí funguje, ale mnohem spolehlivější jsou internetové stránky. Zrovna tak je možné s menší či větší úspěšností použít aplikaci Rome2Rio, která zahrnuje i autobusy SAM. U jednotlivých linek je vždy časový harmonogram na všední i víkendové dny. Každá destinace je vždy s jedním časem odjezdu, ale autobus v daném místě objede všechny zastávky. Takže čas je orientační. Po kliknutí na daný harmonogram se otevře mapa s přesnými zastávkami po celé cestě dané linky. Na řidiče zvolené linky je potřeba si mávnout a lístek koupit u něj. V jízdních řádech jsou u některých časů a linek uvedené různé zkratky jako T pro změnu autobusu v určitém místě nebo A pro jízdu přes letiště.

Sam Mapa

Jednoduše dostupná zastávka přímo u hlavní promenády kousek od kruhovéh objezdu je zde .

Sam Mapa

Rodoeste

Společnost Rodoeste s červenými autobusy jezdí od Funchalu podél pobřeží na západ do větších měst i turistických cílů (Cabo Girao, Caletha, Porto Moniz). Stánek s prodejem lístků stojí u kruháče na začátku pobřežní promenády. Na stánku jsou vyvěšeny veškeré jízdní řády. Veškeré jízdní řády jsou i na stránkách pod záložkou „Services-Schedules“. Rodoeste je jedinou možností, jak se dostat na Cabo Giaro bez vlastního auta nebo taxi. Jízdní řády nejsou k dohledání na Rome2Rio ani na Google maps.

Podobné příspěvky