Byl to spontánní nápad, volné podzimní prázdniny, pár kaček ušetřených a možnost mít ten správný babinec s cácorkou. Kam pojedeme? A co takhle konec světa, sever, panoramata, tuleni, trocha písku, hodně větru, možný déšť a cityturismus?

Výběr byl jasný, jedeme hned k sousedům k Baltskému moři na poloostrov Hel. Je to kousek 😊.

Do tandemu jsme vzaly další maminu s dcerou, protože čím víc stejných mimoňů, tím jsou legrační vzpomínky zajištěny. Tahle teze se potvrdila do puntíku.

Bohudík se nepotvrdila naše další představa, do jakých divokých a necivilizovaných končin jedeme, a po čem pojedeme. Dálnice fantastické, řidiči jedna báseň, bezpečno, čerpačky čisté, WC nablýskané, jídlo poctivé. Celou cestu LTE. Žádné kolony, nafta opravdu levnější 😊

V Jastarnii, asi v půlce poloostrova Hel jsme měly zajištěné ubytování v apartmánu s jednou ložnicí a rozkládacím gaučem, malou kuchyňkou s pračkou, balkónem a samozřejmě dostačující koupelnou. Na prodloužený víkend super, protože byl nabušený plán, co chceme vidět a toho času na apartmánu jsme moc dlouho neužily. Natož pak bazénu, který jsme měly v ceně.

Asi už tušíte, že to byl další z povedených prodloužených tripů. A popravdě ani nevím, jestli jsem schopná o tom psát a referovat, jelikož mám v břiše ještě to vrnění, co starosti běžného dne upozadí. Kdo chce vytrhnout z reality, být v bublině a v té si plout, váš cíl je tady. Takže teď jen strohý popis, a pak už jen vyjádření těch, které byly součástí….budou-li chtít 😊

1. den cesta na Hel

Vyjely jsme v 6 ráno, a i se zastávkami jsme se ubytovaly po 9hodinové cestě. Hned jsme prozkoumaly okolí a Jastarnijský přístav a pláž na jižní straně poloostrova. Tma padala hodně rychle a v záplavě focení jsme i zapomněly na čas. S lehkým ostychem jsme vešly do jediné restaurace, kterou jsme potkaly, a nechaly se příjemně překvapit z chutné večeře za rozumnou cenu, teplo a milou obsluhu. Nebudu lhát, když řeknu že jsme usnuly před odbitím 21.hodiny.

2.den konec světa, počátek Polska a tuleni

Vyspinkané dorůžova, nabaštěné zásobami z domova jsme jely autem po osamocené jediné silnici do Helu. Města na samotném konci 35km dlouhého poloostrova. Všude placená parkoviště v posezónním módu, takže třeba u marketu POLO byla zvednutá závora a freeparking. My zaparkovaly u hřbitova, taky free 😊. Není se kam ztratit, na obě strany je pláž, hlavní třída jde prostředkem. Máme namířeno do Fokária, kde v 11 hodin můžeme sledovat krmení tuleňů.

Smíšené pocity. Radost z toho, že nejsem součástí cirkusu, ale záchranné stanice, kde je vidět kompletní ošetření tuleních svěřenců v rámci hry. Smutno ze zjištění, co všechno můžou mít mořští živočichové v jaké míře v trávícím traktu. Díky za jejich činnost a nad námi lidmi….doprčic práce, lidi proberme se už!

Po hlavní třídě s obchůdky převážně s jantarem se dojde na konec obydlené části a po projití podzimním lesem se rozkryje konec Helské kosy v plné kráse. Bílý písek, čistá voda, vlnky, medúzy, racci, kormoráni….ráj pro fotografy a Instagang 😊 Po 2 hodinách řádění na konci světa s vědomím, že máme další konec zdolaný, jsme s cácorkou cítily pocit hrdosti, štěstí a hladu 😊 Za odměnu jsme si daly v místní restauraci rybu, rybářský prohřívací čaj a docela vysoký účet, ale…..co už……prostě jsme to my! A zase relativně znavené jsme padly za vlast vyfoukané, nabaštěné a s vědomím velkého nákupu levnějších a v mnohé míře i kvalitnějších potravin, které vezeme v plném kufru naší dodávky domů svým miláčkům.

3.den Sopoty a Gddaňsk

Tak nějak na pohodu vstávačka, pak ladění oblečení – přeci jen babinec je dost znát a je to vážně milá změna, když doma nám to testosteronem bují 😊 Cesta autem do Sopot je asi 70km nicméně se jede hodinu a půl – pršelo nám, ale lepší při cestě než na výlet. V Sopotech jsme zaparkovaly hned u nádraží – víkendy jsou freeparking. S vytřeštěnýma očima jak je nádraží čisté a bufáče v něm čisté a sladké načančané a všechno tam voní, jsme zamířily ke Křivému domu a sopotskému molu. Milion racků, málo turistů, spoustu dýní, kaváren a gofráren (wafláren). No neodolaly jsme a každá jsme do sebe stlačila 1 mega velkou wafli s nutelou, šlehačkou, ovocem….a jak nám bylo pak blbě. Na tolik sladkého ani jedna z nás nebyla zvyklá, takže následný oběd proběhl až v podvečer v super restauraci s pirohy.

Vlakem jsme odfrčely do Gdaňsku a za 15 minut jsme už vcházely do starého města v Gdaňsku. Zase, nejde se ztratit. Nějak intuitivně chytnete směr a jdete po čistých a nazdobených ulicích lehce dolů k řece Motlawě a před Vámi se rozkryje celý ostrůvek Olowianka s neonovým nápisem GDAŇSK a s velkým ruským kolem. Všude barevné hrázděné domky, kavárny, věžičky cihlových staveb, největší cihlová katedrála v Evropě, všude zvoní loretky, lidi se usmívají, nikdo do nás nevráží, nikdo nekřičí, lidi hledí nahoru, drží se za ruce, občas prosvětluje slunko, občas jak štěstí spadne pár dešťových kapek, Bonusem vidíme, respektive jsme málem byly schozené, zvednutí padacího mostu. Občasný pouliční umělec, tanečník, muzikant jen dokreslují atmosféru.

Navečer pak zase vlakem do Sopot, autem na ubytování, zabalit a ráno vyjet směr jih 😊 domů.

4.den cesta domů a Minieuroland

Všechno nám klaplo, nikde nebyl zádrhel, a když byl, dokázal nás nakonec jen pobavit, protože…..svět patří těm, co se nepo*** a nebo taky, co tě nezabije, to tě posílí. A hlavně…máš-li dobré srdce, umíš-li poprosit, poděkovat a pozdravit s úsměvem, pak tvoje doma je svět.

Díky změně času a dlouhému rozboru v kolik teda jako bude vstávat a kolik by bylo, bude, je hodin, jsme vyjely v 7 hodin. Ve 14 hodin už jsme parkovali v Klocku u Kudowy Zdroje. A zase: když půjdete do parku v létě a na jaře, určitě to bude všechno kvést, ale barevně zabarvené stromy a tisíc různých druhů keřů a travin zabarvené dozlatova podzimním sluncem s dalšími 10 turisty jsou prostě luxus!

Menší rozhovor kvůli rychlosti s policajty dodal trochu peprnosti na cestě, a spokojené dojíždíme v 18 hodin tam, kde máme každý z nás to nejcennější, pro které se chceme vrátit. Protože cíl není dojet na nové místo, ale cíl je se šťastni vrátit. A to se nám po 1800km povedlo 100%.

Náklady

Náklady: pro 2 lidi na 3 noci samkumprdum 12000,-Kč ( víc jsme vyměněno neměli a kartou jsem neplatila).

Pro představu o cenách: Fokárium 10zl+15 zl; Minieuroland 49zl + 45zl + 5zl za parking; vlak 4 x 6,20 Gdaňsk a zpáteční; Gofry 2 x 19zl; večeře s pirohy a čaje 98zl; 2 x ruské kolo 74zl.

Nafta nás přišla na 4800,-Kč /2 páry.

Ubytování stálo 844zl/3 noci pro 4 osoby.

Jak se Polsko líbilo Aničce (12 let)

Od Polska jsem moc nečekala, znala jsem ho jako nákupní zemi… Ale opak je pravdou, konec světa vlny ,vítr ,losos,kaviar. Tuleňárium a krásná města obvzláště Gdaňsk, a to Vyhlídkovè kolo Amber Sky bylo fakt velký byl vidět ,,nový,, přístav a ty jeřáby byli meeega. Další zážitek z Gdaňsku byl poslký Tower Bridge, kde to mamku málem zavřelo. Prostě nej podzimky.

Podobné příspěvky