Dubaj, Zlatá klec nabízející bezpečí, čistotu a nákupy…

Dubaj jsem chtěla navštívit hodně dlouho, nicméně vždy dostala přednost jiná (v tu chvíli lepší) destinace. Nakonec jsem Dubaj navštívila s kamarádkou jako takový zpětný dárek k našim 30tinám a musím říct, že lepší dárek jsme si zvolit nemohly. S ohledem na nákupní turismus a celkové možnosti dané země, je ideální pro cestování žen / kamarádek. Je tady totiž vážně bezpečno.

Řekla bych, že statistika osob v mém okolí, která hodnotila Dubaj kladně nebo záporně je 50:50. Záleží na tom, jak na danou destinaci, kdo pohlíží. Buď si ji užije se vším všudy, tedy s tím naleštěným luxusem a pozlátkem, nebo nad zemí přemýšlí v dlouhodobém kontextu, s ekologickým smýšlením a udržitelností, pak vyvstává samozřejmě celá řada otázek a otazníků, jak to bude se zemí, která je roky závislá na ropě dál…Ale my jsme zvolily tu první variantu – užít si dovolenou, co se dá.

Dubaj je …

Dubaj je nejlidnatější město ve Spojených arabských emirátech, které se nachází na pobřeží Perského zálivu (pozn. 2 735 000 obyvatel – 2017).

Dubaj je lokalizován na severním okraji emirátů a samotné město se dělí na dvě části zátokou Dubai Creek, která je výběžkem již zmíněného Perského zálivu. Tyto části byly v minulosti samostatnými městy Deira na severní straně a Bur Dubai na straně jižní.

Město se rozvíjí především směrem na jih podél pláže Džumeira a směrem do moře, kde vytváří zatím čtyři velké umělé poloostrovy (tři z nich ve tvaru palem zvané „Palm Islands“)

Abra

Počasí …

Dubaj se nachází téměř na obratníku Raka, tedy zde panuje po celý rok teplé počasí. V letních měsících (červen, červenec, srpen) zde teploty přesahují 40 °C, v noci se pohybují kolem 30 °C. My jsme vyrazily do Dubaje v listopadu a teploty se pohybovaly kolem 28 °C a v noci klesly ke 20 °C. Na co se musí ale člověk připravit je vysoká vlhkost vzduchu, a tím tedy i pocitová teplota stoupá. Často jsme se chodily ochladit do klimatizovaných částí metra.

Peníze a platby …

V Dubaji se dá bez problémů platit platební kartou téměř všude. Nicméně na trhy a pouliční prodejny je vhodné mít vyměněné dirhamy (místní měnu) – my je měnily na letišti, kde je dobrý kurz. České koruny zde nevyměníte – doporučuji mít s sebou dolary (pro představu 1 Dhs / cca 6 Kč).

Cestovní adaptér …

Při cestování do Dubaje je nutné mít s sebou vhodný adaptér do místních zásuvek (odpovídající adaptéru do UK).

Letenky…

Koupit si letenky do vybrané destinace je základ – měla jsem štěstí, že jsem letenky objevila náhodou a hned v akci za 3500 Kč. Jasná rada pro všechny! – pokud objevíte super letenky, nečekejte ani minutu a kupujte! My s kamarádkou čekaly do večera, tedy jsme je večer koupily dráž, stály nás cca 5 000 Kč/osoba. Ale i tak to pro nás byla akceptovatelná cena, tedy jsme byly spokojené. Letenky jsme kupovaly s časovým předstihem několika měsíců, ale nemyslím si, že by nabídka „first minute“ hrála v ceně roli.

Pro zajímavost, letěly jsme s nízkonákladovou společností Smart Wings. V dnešní době může cestovat téměř každý, bohužel s úrovní cestování to jde v poslední době z kopce. Tím, že jsou letenky dostupné za nižší ceny, letecké společnosti se snaží osekat náklady na vše – zaměstnance, servis, ale i catering. Tím pro nás bylo příjemným překvapením, že během letu jsme dostaly velice kvalitní catering, nápoje i vlídné slovo od velmi profesionálního palubního personálu. Za mě tedy bez výhrad.

Ubytování …

Jsou dvě skupiny cestovatelů – ti kteří tvrdí, že nepotřebují spát v luxusu a neutrácí za kvalitní a klasifikované hotely (přece na pokoji nestráví moc času) a ti, kteří si chtějí pobyt užít a rozhodně na ubytování nešetří. Já volím kategorii a klasifikaci ubytování podle typu dovolené, destinace a také délky pobytu.

Dubaj jsme si chtěly užít a tím, že jsme v Dubaji strávily jen prodloužený víkend (3 noci, 4 dny), nechtěly jsme se omezovat. Hledaly jsme ubytování – poměr cena vs. kvalita. A podařilo se vybrat naprosto luxusní hotel 5* Park Regis Kris Kin Hotel, kdy cena za ubytování rozhodně neodpovídala poskytované kvalitě. Booking hodnotí hotel 8,4 (velmi dobré), ale osobně bych dala minimálně 9. Tím, že docela často cestuji a bookuji hotely přes portál Booking.com dostala jsem během check-inu na recepci upgrade pokoje na Superior. Pokoj byl ohromný. Součástí vybavení byla velká manželská postel, sedací souprava, vlastní šatna, koupelna s vanou vč. vířivky a sprchovým koutem.

Velkou výhodu byl fakt, že hotel se nachází necelý 1 km od stanice metra ADCB, pár zastávek od centra města. Zároveň hotel disponuje střešní terasou s bazénem s panoramatickým výhledem na celou Dubaj.

Jo a nejlepší na konec – ubytování nás stálo 4 500 Kč pro obě na 3 noci – dodávám, že tedy bez snídaně, kterou jsme si nakonec na místě dokoupily a ta už tak výhodná nebyla.

10 postřehů z Dubaje

Golden Souk

1. Bezpečnost na prvním místě

V celé řadě průvodců, cestopisů se píše, že Dubaj je bezpečná destinace a jsem ráda, že toto tvrzení mohu jen potvrdit. Kriminalita v Dubaji je minimální – možná je to tím, že každý zločin se zde trestá. A místní lidé si to uvědomují. V Dubaji platí, že není nutná přítomnost mužů po boku ženy, tedy se ženy mohou všude pohybovat samostatně. Za předpokladu, že se však ženy vydají mimo centrum města do tradičnějších částí – doporučuji zvolit vhodné (decentnější oblečení) a tím předcházet zbytečné pozornosti. My nosily nejčastěji šaty a nikde jsme se necítily nevhodně.

2. Ideální místo pro nákupy

Kdo je milovník značkových obchodů je Dubaj pro Vás tou správnou destinací. Kdo však nemá peníze, tak jen zálibně kouká (jako my 😊). Nicméně kolekce konfekčních obchodů typu Zara, Mango, H&M jsou zde samozřejmě také k dostání, ale zklamu Vás – za stejné ceny jako v ČR a kolekce je totožná.

Nákupní centra jsou v Dubaji velkolepá, ohromná a luxusní. Za zmínku stojí určitě dvě největší, světově známá Dubai Mall s venkovní zpívající fontánou a Mall of Emirates. Kromě samotných nákupních center mě osobně ohromily nádherné veřejné toalety, čistota a krása místních (ač zahalených) žen.

Dubai Mall je jedno z největších nákupních center na celém světě, které bylo otevřeno v roce 2009. Nachází se zde více jak 600 prodejců a ano, strávíte zde hodně času, pokud jsou obchody pro vás prioritou. Velkou výhodou je skutečnost, že přímo u obchodního centra staví červená linka metra s názvem stanice Burj Khalifa/Dubai Mall. A další výhodou je možnost vstupu na Burj Khalifu – nejvyšší budovu na světě. Uvnitř OC se nachází kromě obchodů několik zajímavých míst, které stojí za zmínění například kluziště a zábavný park pro děti, Dubai Aquarium (vč. žřaloků), 22 kino sálů, naučný park pro děti, největší obchod se sladkostmi na světě (Candylicious) a další.

Mall of Emirates byl nazýván prvním nákupním rezortem na světě a pyšní se více jak 500 mezinárodními obchody všeho druhu. Jedinečnost nákupního střediska je dána tím, že se zde nachází lyžařské středisko Ski Dubai – první lyžařský areál a snowpark na Středním Východě.

3. Kvalitní jídlo za velmi dobrou cenu

Pokud máte rádi gastronomii, tak tady se rozhodně nudit nebudete. Dubaj je centrem mezinárodní kuchyně, a tak si každý den můžete dopřát kuchyni, na kterou máte zrovna chuť – nechybí kuchyně indická, perská, libanonská, thajská nebo čínská. Restaurace jsme vybíraly spíše v menších uličkách a mimo centrum, protože zde je tradiční a samozřejmě i cenově příznivější. Ceny za pokrm se pohybují průměrně kolem 45 Dhs / osoba – 270 Kč. Na co ale pozor jsou ceny v Dubai Mall – zde jsme se nechaly napálit na místní skvělou zmrzlinu… daly jsme si dva kopečky a při placení po nás chtěl prodavač 50 Dhs – no byla to drahá zmrzlina 😊 Ale zase poučení pro příště.

Alkohol ten na ulici vážně neuvidíte. Vlastně ho neuvidíte skoro nikde, kromě hotelových barů.

4. Doprava – dostupná a velmi dobře značená

Dubai Metro

Dubajské metro se skládá ze 2 linek – červené a zelené. Současně je v provozu 47 stanice, které jsou obsluhované plně automatizovanými vlaky bez řidičů – ano ty vlaky jezdí prostě samy (poprvé je to zvláštní pocit, pak si zvyknete a už to ani nevnímáte). Metro začíná jezdit před 6 hodinou ranní a poslední vlak jede o půlnoci. Jedinou výjimkou je pátek, kdy metro jezdí až od 10 h dopoledne, ale končí až v 1 v noci.

Stanice metra jsou velmi dobře značené a dostupné. My jezdily metrem každý den a jedna jízda vycházela na 6 Dhs (cca 36 Kč). Kupovaly jsme si nejčastěji celodenní jízdenku, která vycházela na 22 Dhs (132 Kč) a skutečně jsme ji aktivně používaly. Je možné koupit i nabíjecí jízdenku. Jako zajímavost bych uvedla, že v metru je možné využít kupé určené pouze pro ženy a děti – sama jsem velmi ráda využívala.

Kromě metra je možné využít i tramvaj, monorail, nebo autobus. Tramvaj a monorail jsme využily, když jsme jely na Dubai Island.

Z letiště je nejlepší využít taxíka, kdy nástupní taxa je fixně daná 25 Dhs, finální cena je poté závislá na vzdálenosti místa od letiště. Na to byl náš hotel ideální – nacházel se 5 km od mezinárodního letiště.

Máte rádi pěší turistiku? Připravte se, zde je to s ohledem na hustou síť silnic zcela nemožné, nebo minimálně dost zrádné 😊 Oflline mapy se zde vyplatí používat. Přestože budete využívat poměrně často místní dopravní prostředky, i tak se nachodíte skutečně hodně.

5. Náboženství – místo, kde se střetávají náboženství a kultury

Dubai je místo, kde se střetávají různá náboženství a navzájem se tolerují. Arabský národní oděv je symbolem hrdosti a identity. Byl vytvořen s cílem poskytovat pohodlí a zároveň splňovat náboženská pravidla. Muži nosí volný oděv po kotníky vyrobený z bílé bavlny, zvaný dišdaš. Hlavu pokrývá kefíja, kterou na svém místě drží černý provaz agal. Často je oblek k vidění bez pokrývky hlavy. Ženy nosí abáju − dlouhý, volný a lehký černý svrchní oděv / viděly jsme i jiné barevné kombinace. Tato abája se nosí na západním oblečení nebo na tradičních dlouhých šatech s dlouhým rukávem zvaných džalabíja. Přes hlavu si ženy přehazují černý šátek zvaný šajla.

Atlantis Dubai

Poprvé jsem se setkala s tradičním národním oděvem na letišti a musím říct, že muži ve mně vzbuzovali skutečně velký respekt. Na první pohled je viditelné, zda se jedná o oblek osoby, jež je z bohaté x chudší rodiny, jelikož látky bohatých jsou luxusní, krásné a obleky tak velmi dobře šité.

6. Pravidla, která se musí dodržovat

Dubaj je země, kde jsou jasně daná pravidla, lidé je dodržují a možná proto je zde tolik bezpečno, a také ČISTO. Navíc pokuty a upozornění jsou všude jasně vyčíslené. Nikde jsem neviděla tak čisté metro, dopravní prostředky, ulice, nákupní centra, parky…je pravda, že realita mimo centrum je trošku jiná, ale v centru by se dalo jíst z podlahy.

7. Vzrušující architektura a perfektní marketing všude kolem

Dubaj dnes připomíná jedno velké staveniště – v Dubaji se prostě staví – všude a ve velkém. Čím vyšší dům, tím lepší. Každé patro navíc se počítá a tempo a rychlost jsou neskutečné. Dle statistiky je až čtvrtina stavebních jeřábů z celého světa využívaná právě v Dubaji.

Mezi vzrušující místa a architektonické skvosty patří rozhodně Burj Khalifa a Burj Al Arab.

Burj al Arab

Burj Khalifa stále nejvyšší budova na světě 829,8 metrů, jež byla postavena v letech 2004 – 2010. Využití budovy je smíšené, 37 pater mrakodrapu zabírá hotel, na 63 patrech je celkem 700 luxusních bytů, zbytek budovy patří kancelářím a technologickým prostorům. Vyhlídková plošina určená pro návštěvníky nese název At the Top a nachází se ve 124. patře. Rozhodně doporučuji na Burj Khalifu vyrazit – je to zážitek, ale hlavně marketingový. Neskutečně dobře zpracovaná propagace, design a celkový příběh budovy a jeho prezentace. Vhodně je předem udělat rezervaci prohlídky na konkrétní čas, ať poté nemusíte čekat ve dlouhé frontě. Vstup je zpoplatněný a vychází na 900 Kč.

Dubai Mall Fontain

Burj Al Arab je jeden z nejodvážnějších a současně nejobdivovanějších klenotů moderní dubajské architektury – 7 hvězdičkový hotel ve tvaru arabské plachetnice. Tento hotel rozhodně nepřehlédnete – jen cena za pokoj je trošku vyšší (začíná na 1 000 USD a končí na 28 000 USD – v přepočtu kolem 64400 Kč).

Dubai Frame

Dubai Frame – rám, který je prostě nepřehlédnutelný, velkolepý. Vstupné 55 Dhs (330 Kč) rozhodně stojí za to – opět kromě samotného výhledu z horní části rámu na starou /novou Dubaj, úžasná expozice o historii Dubaje, tradicích, lidech, řemeslech. Inspirativní a vkusné doprovodné aktivity a showroom o výstavě budovy.

8. Umělé ostrovy, jež stále nepřestávají fascinovat

Palm Islands jsou umělé ostrovy v Dubaji – Palm Jumeirah, palmový ostrov Jebel Ali, Palm Deira. Asi nejznámější a turisty nejvíce navštěvovaný je Palm Jumeirah, který byl dostaven v roce 2005. My jsme jej také navštívily pomocí speciálního metra (jednokolejky), jež propojuje ostrov s pevninou a má několik zastávek. Finální zastávka je v samotné koruně palmy ostrova u hotelu Atlantis. Pro turisty je přístupná nákupní pasáž v hotelu, kde se nachází několik restaurací, barů a také aquapark a akvárium. Pro nás to byl takový výlet večer narychlo, ale rozhodně to stálo za to – zvlášť večer má výlet své kouzlo, jelikož jsou všechny luxusní hotely krásně nasvícené. Karta do metra na jednokolejku neplatí, je nutné si koupit speciální jízdné, které stojí 30 Dhs (180 Kč).

9. Stará Dubaj, její trhy a smlouvání

Každý, kdo navštíví Dubaj, by měl také navštívit místní tradiční trhy. Ve staré části jsou dva – Golden Souq a Spice Souq. Trhy jsou směsicí prodejců, „nahaněčů“ a také turistů. Bát se nemusíte, ale příjemné to občas není. Navíc se zde očekává, že budete smlouvat. Nemám to ráda, ale velmi rychle si na tento styl prodeje zvyknete. Kromě samotného zážitku z trhů se vám odkryje tradiční život místních lidí, malé, křivolaké uličky, uvidíte místní obyvatele při práci, a také můžete ochutnat jídlo z místních restaurací. Navíc v blízkosti trhů se můžete projet na tradičních loďkách, jež se nazývají Abry. Jedná se o tradiční, dnes již turistickou vodní dopravu.

10. Pár kuriozit na samotný závěr

Z důvodu skutečně teplého počasí jsou i autobusové zastávky v Dubaji klimatizované. Ve dvou stanicích metra se nacházejí obrovské lustry, jež byly vyrobené v ČR známou designerskou firmou Lasvit. Burj Khalifa obsahuje výtahy české výroby. V hotelu Atlantis a v nákupním centru Souq Madinat se nachází dva automaty na zlato. Místní policie má ve svém vozovém parku skutečné skvosty (Lamborghini Aventador, Aston Martin One 77, Nissan GT-R, Mercedes-Benz SLS AMG, Ferrari FF, Bugatti Veyron, Porsche 918 a další. Homosexualita je v Dubaji a celých Spojených arabských emirátech trestným činem.

A co říct na závěr, byly jsme v Dubaji 4 dny a rozhodně jsme nestihly vše, co je k vidění, navštívit například místní veřejnou pláž, nebo výlet do dun.

Mall of Emirates

Příští rok se bude v Dubaji konat světová výstava Expo 2020 (které se nakonec kvůli Covidu přesunula na rok 2022), tedy to bude jistě velkolepá událost. Jsem ráda, že jsem Dubaj navštívila a jsem přesvědčená, že za pár let bude Dubaj jiná, velkolepější…

Tak ať se Vám Dubaj líbí.

Podobné příspěvky