Sepsání návodu na tyto stránky jsem dlouho oddaloval, protože vyhledavač se na první pohled zdá být uživatelsky nepřátelský a komplikovaný, ale při bližším prozkoumání je to výborný pomocník při hledání nízkonákladových letenek po Evropě i Asii. Budu se zabývat čistě možností vyhledávání, protože koupě letenky je přes stránky dané aerolinky.

Ráno před odletem jsme bez problémů vrátili auto a vyrazili na letiště. Díky online odbavení jsme prošli pasovou kontrolou v Neapoli a čekali u informačních tabulí na správný „gate“. Místo čísel se začalo u všech letů ukazovat „delayed“. Z rozhlasu jsme se dozvěděli, že kvůli počasí (mlha) je letiště uzavřené a všechny lety budou opožděné. Po dvou hodinách čekání se pouze u našeho letu změnil status na „cancelled“.

Na co Azair využívat?

Stránku používám k vyhledávání nízkonákladových letenek po Evropě. Ideální je především v době, kdy nepotřebuji letět v přesně stanovené datum a je mi jedno jestli budu v destinaci 3 nebo 5 dní. Rád využívám možnost vyhledávání v dlouhém časovém rozmezí (i půl roku) s volbou několika cílových destinací. Zároveň je to výborný pomocník, pokud jenom vím, že chci o víkendu někam letět, je mi jedno kam, jenom chci, aby to bylo co nejlevnější. Vždy se dá sehnat několik měst pod 2 000.>

Výhody

  • stránky v češtině a v Kč
  • vyhledává i nízkonákladové společnosti, které jinde nejsou
  • funkce hledání „kamkoliv“ (viz níže)
  • vyhledávání z více letišť
  • vyhledávání dle oblastí (například ostrovy/pevnina ve Středozemním moři)
  • vyhledávání v určitých dnech (ideální při hledání prodlouženého víkendu)
  • při vyhledávání destinací (Středozemní moře) lze vyjmout některá letiště, aby se pořád dokola nezobrazovala ta samá

Nevýhody

  • Zobrazená cena není většinou konečná (po rozkliknutí se aktualizuje)
  • uživatelsky nepříjemné první použití
  • chybí možnost „multi-city“

Dnes mě známá poprosila, abych ji našel letenku v září do Malagy na týden. První volbou byl vyhledávač Kayak, který většinou využívám na vzdálenější lety. Nejlevnější cena byla s jedním přestupem se Swiss za 4 600,- Kč. Následné vyhledávání přes Azair ukázalo, že se dá letět i za 2 600,- s jedním přestupem. Takový rozdíl už stojí za to, zkusit hledat na více než jenom jednom místě.

Postup při vyhledávání

Do vyhledavače zadám požadované parametry: PRG – AGP – PRG v měsíci září na 5-8 nocí a pro pohodlnost zaškrtnu ceny v CZK. Je mi jedno, které dny to bude a jak dlouho poletím, chci co nejnižší cenu.

Azair

První výsledky začínají na ceně 2 622,- Kč. Rozkliknu ceny pro aktualizaci.

Azair

Po výběru dané nabídky, se zobrazí jednotlivé lety, délky přestupů a aktualizovaná cena

Azair

Koupě letenky přes tlačítko „Koupit let“, které zkazníka přesměruje na stránky dané letecké společnosti.

Jak vyjmout určitá letiště z vyhledávání? Vedle zadané destinace „Ostrovy ve Středomoří“ je malý znak letadla, který stačí rozkliknout a letiště vyjmout.

Azair

Jak vyhledávat letenky bez určení destinace- funkce „kamkoliv“

V případě že vím, pouze termín odletu, nebo jenom chci někam letět, co nejlevněji, zadám si období (například červenec a srpen) délku pobytu 4 – 6 dní a do pole „kam“ napášu „XXX“ S takto definouvaným vyhledáváním dostanu nejlevnější letenky ve vybraných měsících. Bohužel není možné vynechat destinace, které jsme již navštivili jako je tomu u předešlého příkladu.

Závěr

Chvíli to trvá, ale když si dá člověk na čas, určitě Azair bude často využívat a zjistí, že se dá cestovat levně a pohodlně. Funkcí k vyhledávání stránka nabízí nepřeberné množství. I když má člověk více kritérii, dokáže najít přijatelné letenky.

Podobné příspěvky