Booking.com

Celosvětově nejrozšířenější a zároveň mnou nejužívanější vyhledávač ubytování.

Hned na začátku vysvětlím, proč používám nejvíce Booking. Společnost razí strategii extrémně pro-klientského přístupu. Kolikrát není možné dovolat na zákaznický servis, ale člověk si může být jistý, že po rezervaci ubytování bude někde ubytovaný, i kdyby zrovna přijel do hotelu, kde mají vše obsazeno. V takovém případě zákaznický servis najde náhradu ve stejné lokalitě a rozdíl v ceně hradí původní ubytovací zařízení. Pokud se není možné dovolat na zákaznický servis, může si klient sám najít ubytování jinde a poslat emailem fakturu s tím, že ho odmítli ubytovat. Ideální je se vyfotit před hotelem, aby byl důkaz, že jste tam opravdu byli.

Klady

 • Jistota rezervace a okamžité potvrzení jejího vytvoření
 • Zobrazení konečně ceny za ubytování (popřípadě viditelně zobrazené doplatky po příjezdu)
 • Nejširší nabídka ubytování po celém světě
 • Všechny druhy ubytování
 • Variabilita podmínek rezervace
 • Většinou levnější než konkurence a cestovní kanceláře
 • Zákaznická podpora i v ČJ
 • Přehlednost stránek a český obsah
 • Autentická hodnocení ubytování
 • Velké množství filtrů nabídek
 • Mobilní aplikace
 • Průvodce některých destinací zdarma (Řím, Tokio, Barcelona, Vídeň, Paříž…)

Zápory

 • Špatná dostupnost zákaznického centra během sezony
 • Některé texty nedávají smysl
 • Malé pokrytí v některých destinacích
 • Nejasné zobrazení některých nabídek (chaty, chalupy…)

Vytvoření Genius účtu

Před samotným vyhledáváním doporučuji každému, aby si založil Genius účet, kvůli přístupu ke všem nabídkám, tajným nabídkám a levnějším cenám. Navíc díky tomu budete mít vždy správně nastavený jazyk a měnu. Normálně tento účet obdržíte po 5ti rezervacích ročně přes Booking, ale je možné si tento účet vytvořit jako „firemní“ i když žádnou firmu nemáte a tak získat okamžitě tento účet. Nikdo nekontroluje, jestli daná firma opravdu existuje, či nikoliv a pro jeho založení stačí základní údaje.

Založení Genius účtu je možné zde.

Horní lišta před přihlášením.

Po úspěšném přihlášení můžete začít vyhledávat svojí další dovolenou.

Zásady pro vyhledávání na Booking.com

 • Zadejte ihned správné datum, kdy chcete cestovat. Nedávejte jen jednonoční pobyt s tím, že se podíváte, co v destinaci je, protože velké množství ubytovatelů má nastavené omezení na minimální délku pobytu a kvůli tomu se nabídky ani nezobrazí viz příklad níže. Obsazenost na Krétě pro jednonoční pobyt 25.8. – 26.8. je 74%

Obsazenost při týdenním pobytu 26.8. – 2.9. jenom 52%

 • Vždy buďte přihlášeni pod Genius účtem.
 • Používejte správné filtry nabídek viz níže.
 • Čtěte recenze, ale nezaměřujte se pouze na negativní hodnocení, vždy je někdo nespokojen.
 • Přemýšlejte u typu ubytovacího zařízení a typu pokoje – tyto parametry si zadávají provozovatelé ubytování sami a může se stát, že se zařízení jmenuje „Apartmán u Jardy“ a typ pokoje je „Chata“. V tom případě je asi něco špatně.
 • Před vytvořením rezervace vyberte správný počet osob a zvažte podmínky rezervace (vratné nebo nevratné podmínky). Nevratné rezervace jsou zpravidla levnější, protože ihned po rezervaci může ubytovatel strhnout celou částku rezervace z vaší karty a při zrušení nemáte nárok na její navrácení.

Podívejte se, co není zahrnuto v ceně. Tyto údaje jsou dobře vidět u popisu typu pokoje. Především u apartmánů, chat a bungalovů nemusí být zahrnut poplatek za úklid a další příplatky.

 • táhněte si aplikaci Booking.com ať máte rezervaci vždy u sebe bez zbytečných papírů (šetřete přírodu 😊 ). V aplikaci je možné rezervaci vytvořit, upravit i zrušit.

Vyhledávání a filtrování

Booking je tvořený tak, aby byl uživatelsky co nejpříjemnější a zároveň ukazoval zařízení, která jsou nejoblíbenější a nejvýnosnější. Před každou cestou je důležité si uvědomit, proč tam jedu a co očekávám od ubytování. Určitě budu zadávat jiné filtry pro prodloužený víkend Římě, letní dovolenou na Krétě s rodinou a pronájmem chaty s bandou přátel. Proto ukážu, které filtry bych použil já při těchto cestách. Jsou to moje preference a každý si může zvolit svůj ideální mix.

Prodloužený víkend v Římě 25.8. – 27.8. dvě dospělé osoby

U prodlouženého víkendu se budu zaměřovat především na jednoduchou dostupnost z a na letiště a dobrý přístup k památkám, které mě zajímají. Zároveň nepotřebuju luxusní hotel, ale jen čistý hotel se snídaní, wifi a dobrým hodnocením. Doba vyhledávání se po zadání filtrů sníží na 2 minuty.

Vyhledání destinace pro dvě osoby v požadovaném termínu bez filtrů: počet nabídek 4 652.

Zadání filtrů: Wifi zdarma, Apartmány, Penziony, B&B, Hotely, hodnocení 8+, Řím centrum, Vatikán: počet nabídek 1893, Přidání filtru snídaně v ceně: počet nabídek 1 110. Seřazení dle ceny a hned první nabídka je hezký dvou hvězdičkový hotel v centru se snídaní, možností zrušení zdarma.

Dovolená na Krétě 30.9. – 8.10. Dvě dospělé osoby + dvě děti hotel/apartmá

Hotel

Vyhledání destinace v požadovaném termínu bez filtrů: počet nabídek 2 784.

Zadání filtrů: All inclusive, pláž, wifi zdarma, hodnocení 8+: počet nabídek 52.

Otevřu si mapu kvůli hledání dobré dostupnosti z letiště.

Výborně hodnocený čtyř hvězdičkový hotel na týden pro 4 osoby s All inclusive 18 460 + letenky 28 000 = 46 460,- Kč pro srovnání jsem našel nejlevnější hotel se stejnými parametry od cestovních kanceláří na Invii za 57 760,-

Apartmán

Vyhledání destinace v požadovaném termínu bez filtrů: počet nabídek 2 784.

Zadání filtrů: vlastní strava, pláž, wifi zdarma, hodnocení 8+: počet nabídek 142.

Seřadím podle nejnižší ceny, která začíná už na 4 500 na týden.

Pronájem chaty s přáteli v Krkonoších 30.9. – 8.10. Deset dospělých osob

U podobného vyhledávání je nejdůležitější správně zadat počet osob a počet pokojů, protože v tomto případě se počtem pokojů myslí, počet chat, nikoliv samostatných místností v chatě.

Vyhledání destinace pro deset osob v požadovaném termínu bez filtrů: počet nabídek 448.

Zadání filtrů: prázdninové domy, horské chaty, vily, chaty, hodnocení 7+: počet nabídek 20.

Vzhledem k malému počtu samostatných objektů, nabízí systém i kombinaci různých druhů pokojů celkem pro 10 osob, ale z tak malého počtu nabídek není problém najít samostatný objekt.

Shrnutí

Booking už nějakou dobu používám a používat ho budu i nadále pro cesty po Evropě i Asii. Vždy jsem našel, co jsem potřeboval, a hlavně mám jistotu ubytování. I když se mi stalo po příletu do Hanoje, že mě odmítli ubytovat, kvůli překročení kapacity, bylo mi jasné, že mi hotel musí poskytnout jiné ubytování bez jakýchkoliv příplatků. Booking může sloužit i jako jednoduchý průvodce cenami v destinaci, takže po příjezdu cestující ví, jak moc může o ceně smlouvat přímo v hotelu.

Podobné příspěvky