Neuvěřitelně nádherná země, která oplývá všemi přírodními bohatstvími, které si lze vůbec představit. Vlastně jsem slyšela, že je to nejhezčí země na světě. Mýtus nebo pravda? Jenže je tak nebezpečná, že by tam sama holka nemohla vyrazit. Mýtus nebo pravda? Z Kolumbie se nedá online pracovat, je to určitě rozvojová země, kde nenajdete dobré připojení. Mýtus nebo pravda? Rozhodla jsem se vše prověřit a vyrazila tam na homeoffice. Sama a hned na dva měsíce.

Vlajka Kolumbie
  • Země: Kolumbie
  • Hlavní město: Bogota
  • Jazyk: Španělština
  • Měna: Kolumbijské peso
  • Počet obyvatel: 49 232 605
  • Rozloha: 1 138 910km²
  • Doba letu z ČR: cca 14+ hod

Bogota leží 2600 m nad mořem. Prý, aby byla blíže ke hvězdám. Já můj přílet do tohoto třetího nejvýše položeného hlavního města zahájila v 6 hodin ráno, o devět hodin později, než jsem plánovala, kvůli nečekané zastávce v Houstonu (nestihla jsem přestoupit v NY). Při té příležitosti se mi ztratil kufr, takže jsem se ocitla v této výšce pouze v tričku. To určitě nedoporučuji. Ale cestovat celý den po Bogotě s 18 kg krosnou také ne, takže to byla vlastně výhoda. Z Bogoty doporučuji zamířit do Zona de la cafetería. Přelety v Kolumbii jsou obecně velmi levné. Další možností je autobus. Ten bude moderní a pohodlný, takže se není čeho bát plus se dá cesta naplánovat přes noc a ušetřit tím čas i peníze.

Bogota

Mým oblíbeným místem v Zóně kávy je Salento. Koloniální městečko v horách, odkud se dá celkem dobře pracovat online. Je to skvělé místo pro výlety do okolních hor a údolí. Nejznámější výlet je do Valle de Cocora. Je to půldenní výlet, který jsem absolvovala sama, bez průvodce. Jedná se o jedinečné údolí poseté voskovými palmami. Odtud se vyráží na několikadenní pochod do Sierra Nevada. Je možné se pohybovat ve výšce okolo 4000 m.n.m. nebo si zaplatit průvodce a s vybavením a zdolat Nevado del Tolima (5 215 m.n.m.).

Salento Kolumbie

Ze Salenta jsem autobusem vyrazila do Santa Rosa. Termálních lázní, které určitě stojí za návštěvu. Nikdy jsem v krásnějších lázních nebyla a po studených horách mi opravdu přišly vhod.

Ze Santa Rosy je možné přejet autobusem, nebo z Pereiry přeletět letedlem do Medellinu. Kdysi nejnebezpečnějšího města na světě. Dnes je Medellin velmi bezpečný. Má perfektní internetové připojení, nejpříjemnější počasí jaké si dokážete představit – věčné jaro. Dokáže poskytnout dostatek komfortu i nebaťůžkářům a nabízí pestrý noční život. Budete mít problém tohle místo opustit a pokud to přeci jen uděláte, určitě se sem vrátíte. Z Medellinu je možné vyrazit na nejrůznější výlety. Vybrala jsem si jeden městský, druhý přírodní a třetí dobrodružný.

Medelin, Kolumbie

Santa Fe de Antioquia

Nádherné, bílé koloniální městečko, asi dvě hodiny z Medellinu. V tomto městě panuje věčné léto a ani v období dešťů zde skoro neprší. Krom překrásného historického centra za návštěvu stojí také Puente de Occidente, závěsný most zkonstruovaný podle návrhu José María Villa, architekta, který se podílel i na stavbě Brooklynského mostu. Je to příjemné místo, kde se vám podaří zpomalit.

Santafe, Kolumbie

El Peñón de Guatapé

Nejznámější 1 denní trip do překrásné oblasti plné jezer, které vévodí majestátný vrchol Peñol. Na výlet se sem dá jednoduše vyrazit autobusem. Za poplatek je možné vyšplhat po do kamene vytesaných schodech. Otevře se Vám nezapomenutelný výhled do modro-zelené krajiny.

Gautape Kolumbie

La Casa del Aire

Když jsem o tomto unikátním ubytování básnila přátelům, a řekla jsem, že to je kousek od Medellinu, byla jsem opravena, že to je 3 hodiny. Tři hodiny v Kolumbii jsou kousek, to mi můžete věřit. Takže Casa del Aire se nachází kousek od Medellinu, je to domeček nalepený na skálu propojený s recepcí vysutým mostem, situovaný na západ. Bože, ten západ prostě musíte vidět! Vše je uprostřed zelené přírody, a ty zvuky musíte zažít. Není tam možnost stravování, ale je tam pěkná kuchyňka s takovým výhledem, že i antikuchař jako já, kouzlu místa podlehne a sám si i uvaří.

Casa Del Aire, Kolumbie

Karibské pobřeží

Sever Kolumbie omývá Karibik. Přiletěla jsem z Medellinu do Santa Marty, koloniálního městečka a po té pokračovala do Minci, deštného pralesa. Minca je úžasné místo, kde utečete davům. Zelená vesnička v horách nabízí mnoho příležitostí k trackům, ale také k odpočinku v houpací síti s výhledem do nekonečné přírody. A ty hvězdy večer! Zde wifi hledáte marně, tohle místo bylo zrozeno k odpojení od světa. Alespoň prozatím.

Casa Del Aire

La Guajira

Je to poušť, nejchudší oblast v Kolumbii. Přestože La Guajira, leží při hranicích s Venezuelou, cítila jsem zde bezpečně. Tento region mě naprosto okouzlil. Hejna plameňáků, nezapomenutelné západy slunce, Indiáni, tyrkysové moře a poušť.

Pouť jsem začala v Rioache, poslední místo, odkud se dalo pracovat (wifi). Není vůbec turistické, tak nabízí autentický zážitek a já byla opravdu mile překvapena. Zde si musíte nakoupit věci na výpravu do pouště. Ovoce, sušenky a hlavně vodu. Doporučuji vzít si i suroviny pro vaření. Jídlo v poušti je drahé a mně ani moc nechutnalo. Z Rioache jsem pokračovala el colectívem do Cabo de la Vela, místa známého kitesurfingem. Těžko ve světě najdete lepší podmínky pro začátek s tímto sportem. V Cabu bych vydržela týdny. Klidná atmosféra, teplé moře, ticho… Odtud se dál po vlastní ose nedostanete, proto si musíte zajistit organizovaný zájezd. Dá se pořídit v každém ubytovacím zařízení a ceny jsou stejné. Zájezd obsahuje Punta Gallinas (nejsevernější bod Jižní Ameriky), písečnou dunu, viewpoint a kaktusový les. Určitě moc doporučuji.

Riocha

V Kolumbii je nespočet míst k navštívení, která stále zůstávají na mém listu. Ať už jde o Amazonii, Caňo Cristales či ostrov Providencia. Tato země má tolik co nabídnout, že dokáže uspokojit každého cestovatele. Nikde jsem nezažila větší rozmanitost a neviděla jsem nic krásnějšího. Přes všechny pomluvy, které o Kolumbii kolují se mi povedlo dva měsíce bezpečně cestovat beze strachu. Ve středně velkých městech bylo internetové připojení velmi dobré, takže ani s prací nebyl problém. Strávila jsem mnoho času s místními lidmi a zamilovala si je. Do této země se určitě vrátím. A ne jednou 😉

Podobné příspěvky