Od letošního jara žijeme tím, že za rok poletíme na Sicílii. Rodinná rada tak rozhodla a nebylo co řešit. Všichni jsme poctivě označovali místa, která jsme chtěli navštívit, koukali na dokumenty a moc se těšili. Jenže…

Letenky a parkování

Mapa Peloponés

Jenže na konci listopadu vyslal Wizz Air akci na letenky z Vídně do Atén a naprosto nám zmařil plány. Ceny letenek na Sicílii se pohybovaly pořád kolem 13 000,- za rodinu, jenže Atény jsou za 6 000,- včetně nutného dokoupení členství v klubu Wizz Air a nutné letenky pro mimiňáka, kterému už bude víc než 2 roky. Navíc má drahá polovička v Řecku nikdy nebyla a já jí tam chtěl moc vzít co ji znám.

Ano, jedná se o Wizz Air, takže v základu máme jenom malé příruční zavazadlo 40x30x20 cm a ještě nás při check inu rozhází po celém letadle bez dokoupení seatingu, ale to platí i u ostatních společností. Minimálně budou sedět pohromadě nejmladší špunti s jedním dospělým nebo dokoupíme seating.

Před koupí letenek jsem ještě propočítal náklady na dopravu do a z Vídně + parkování, aby to pak nevyšlo dráž, než letět z Prahy na Sicílii.

Cena parkování vedle letiště ve vesnici Schwechat je od 5€ na den plus nafta = cca 3 000,-.

Letenky jsem koupil a cítil příval adrenalinu z vidiny dalšího plánování 😊. Stinnou stránkou dovči v září je, že mi nestihnou dozrát rajčata z Amalfi, abych je stihl sklidit a svařit ☹.

Kousek od Atén je „poloostrov“ Peloponés, na kterém strávíme většinu času. Během dvou dnů jsme s manželkou označili dost míst, která chceme navštívit a na základě toho rozhodli, že nejlepší bude mít na ostrově 3 různá ubytování kvůli kratším dojezdům při jednodenních výletech. Drtivá většina zajímavostí je v jižní části Peloponésu. První ubytování bude nejdál od Atén na západním pobřeží, abychom se postupně přibližovali zpět k letišti. Druhé ubytování bude ve jižní části středu ostrova a poslední apartmán ve východní části.

Místa k navštívení jsem hledal v cestopisech, dokumentech v různých fórech a na tripadvisoru. Stačí zadat klíčová slova.

Ubytování

V Aténách bude na začátku září ještě pořád vedro. Nezůstaneme tam déle než dvě noci. Při hledání ubytování jsem se snažil najít něco poblíž metra (které bylo vybudováno díky Olympijským hrám až na letiště během pár let). Zjistil jsem, že cena lístku na metro na letiště je 10€ na osobu (pro nás 50€) a to samé stojí taxi. To docela cestu prodraží a za tu cenu mohlo být 10 gyrosů :D. Při hledání ubytování jsem narazil na apartmán kousek od metra navíc s transferem z letiště zdarma (to je 50 éček doma), takže nebylo co řešit.

Najít přijatelné ubytování na Bookingu na Peloponésu, abych nemusel prodat ledvinu, nebylo tak jednoduché. Je mi jasné, že 10 měsíců dopředu spousta ubytovatelů ještě nemá na dané období nahrané ceny a tudíž je není možné najít. Přesto se mi povedlo najít ubytování na 5 nocí, 3 noci a 4 noci za celkem cca 17 000,-.

Druhý den jsem měl spásný nápad a kouknul ještě na Airbnb. Původně jsem tuto variantu nezvažoval, protože jsem si mylně myslel, že rezervace není možné nikdy zrušit zcela zdarma ale minimálně za servisní poplatek. Buďto podmínky upravili, nebo lépe vizuálně vysvětlili, každopádně je možné nabídky zrušit zdarma, i když si část ceny strhnou hned po rezervaci. Ve dvou případech se mi povedlo najít levnější a hezčí ubytování než na Bookingu.

Dvě noci v Aténách 2 400,-, 5 nocí na západním pobřeží 6 200,- , 3 noci střed 3 300, 4 noci východní část 4 600,- . Celkem za ubytování cca 16 500,-.

Je dost možné, že ještě budu ubytování měnit (krom toho na středu, ten je fakt peckovej a originální), ale I kdybych neměnil, jsem s výběrem spokojený už teď, takže může být jenom líp 😊.

Půjčení auta

Před hledáním auta jsme museli rozhodnout, kde ho vlastně vyzvednout a vrátit, protože pokud se lokace liší, je tam tučný příplatek a my potřebujeme auto až při odjezdu z Atén. Je lepší dojet z centra na letiště a vyzvednout tam auto, nebo vyzvednout auto v centru a pak před odletem s autosedačkou, zavazadly a špuntem jet metrem na letiště? Zvítězila první varianta, kdy rodinka zůstane v apartmánu, já dojedu pro auto a v klidu je naložím a zároveň pak pohodlně dojedeme až na letiště a auto tam necháme.

Původní hledání jsem zahájil na rentalcars.com, který srovnává nabídky od většího množství (většinou profláklých) společností. Cena za střední auto u společnosti s hrozným hodnocením začíná na 280€. To jsem nechtěl riskovat a vyrazil na tripadvisor hledat rady cestovatelů, kde si auto půjčit. V diskuzích se spousta lidí shodovalo, že ideální je půjčit si auto u Athens Car Rental ACR . Napsal jsem jim email se všemi detaily, požadavky a dotazem, co mam udělat pro lepší cenu, protože jsem viděl u nich na stránkách různé akce za platbu hotově atd. Odpověděli během pár hodin s cenovou nabídkou 350€ za kategorii auta stylu Škoda Fabia s tím, že když zaplatím hotově, bude to za 300€ (cca 7 700,- Kč) na 12 dní. Rovnou jsem se ubezpečil že nepožadují KREDITNÍ kartu, jako drtivá většina autopůjčoven. Pro závaznou rezervaci bylo potřeba ještě zaplatit deposit 60€, který navrátí, pokud se rezervace zruší víc než 7 dní před plánovaným vyzvednutím.

Shrnutí

V průběhu celého roku budeme všichni hledat další místa, která chceme navštívit, protože Peloponés je plný antických staveb, nádherných pláží a malebných vesniček. Určitě proběhne zkušební zabalení do malého příručního zavazadla a debata o dokoupení většího kufru, aby bylo možné dovalit nějaké suvenýry 😊. V současnosti máme představu o finanční náročnosti dovolené. Za veškeré ubytování, letenky, parkování, cestu na a z letiště zaplatíme cca 33 200,- Kč na 14 dní pro 5 lidí. Zkuste si najít to samé od cestovní kanceláře 😊.

Podobné příspěvky