V únoru 2017 vyšel na portálu cestujlevne.com článek se zlevněnými letenkami v hlavní sezoně na Maltu s ČSA za 3200,- Kč. Napsal jsem kamarádům, jestli se chtějí přidat na týdenní letní dovču a druhý den jsem kupoval tři zpáteční letenky. Naštěstí jsem se neukvapil a hned nekupoval nabízené ČSA letenky, ale hledal jsem dál a zjistil, že ve stejný termín, který jsme chtěli letět, letěla ještě společnost Air Malta, za stejnou cenu, a navíc s odbaveným zavazadlem a lehkým občerstvením na palubě. Jelikož jsme měli všichni v plánu vézt alespoň jednu láhev Morgena, bylo odbavené zavazadlo nutné a volba tedy jasně padla na Air Malta.

  • Země: Malta
  • Hlavní město: Valletta
  • Jazyk: Angličtina, Italština
  • Měna: Euro
  • Počet obyvatel: 452 000
  • Rozloha: 316 km²
  • Doba letu z ČR: cca 2 hod
  • Cena na týden: cca 11 000,- Kč (ubytování, doprava, stravování, půjčení auta, suvenýry…)

Maltská republika je hustě obydlený ostrovní stát ve Středozemním moři. Maltské souostroví se skládá ze tří ostrovů: Malta, Gozo a Comino. Skalnaté pobřeží a povrch převážně z vápence dělá z Malty nejchudší zemi na sladkou vodu na Zemi. Ani na jednom z ostrovů není žádná řeka, takže sladká voda je získávána úpravou slané mořské vody. Nejvyšší bod je pouze 253 m vysoký Ta‘ Dmejrek.

Bugibba, Malta

Součástí ceny ubytování byl i odvoz majitele na apartmán, což bylo velice příjemné. Vzhledem k tomu, že angličtina je oficiálním jazykem na Maltě, nebyl problém se s ním dorozumět a dozvědět se spoustu potřebných informací. Jednou z důležitých věcí je, nepoužívat místní vodu z vodovodu na vaření čehokoliv. Voda je sice nezávadná, ale opravdu hodně mineralizovaná, takže vypít čaj z takové vody je opravdu hnus (zkoušeli jsme, protože jsme nevěřili) a kdo není na tolik minerálů zvyklí, může mít i střevní potíže.

Apartmán byl kousek od centra městečka i „pláže“, takže jsme mohli okamžitě vyrazit. Našli jsme vcelku rovný kus skály a šli se koupat. Voda na začátku července byla průzračně čistá a příjemně teplá. Ve vodě bylo k vidění několik ryb a sem tam nějaký vodní ježek. Nedokážu posoudit, jestli je prostředí vhodné pro malé děti, každopádně vlny se zde nevyskytují a žraloka jsme taky nepotkali.

Před odjezdem na Maltu jsme na nejrůznějších stránkách našli, jak je Malta rájem všech pařmenů a pařmenek, takže jsme se docela těšili na večerní město. Když jsme dorazili kolem 10 do centra, nestačili jsme se divit. Ať jsme se podívali na kteroukoliv světovou stranu, všude byla spousta dětí v rozmezí 12 až 17 let a ve skupinkách se snažili od kolemjdoucích získat nějaké informace. Ukázalo se, že Malta je pořád především letní destinací pro výuku angličtiny 😀

Mosta, Malta
Mdina, Malta

Během procházky kolem pobřeží jsme přece jenom pár barů a diskoték objevili, především úplně na kraji města vedle „Malta National Aquarium“ byla jedna opravdu veliká s několika bary a velkým bazénem. Protože byl čtvrtek, řekli jsme si, že tam zajdeme v pátek, protože tam bude určitě víc lidí. Chyba lávky 😀 Když jsme tam dorazili v pátek kolem 11, bylo tam asi o 70% méně lidí, než předešlí večer. Na druhou stranu jsme nestáli frontu na baru a bylo si kam sednout 😀

Během pobytu jsme si na dva dny půjčili auto. Vzhledem k velikosti ostrova, je to určitě dostatečná doba, protože ostrov je možné objet za jeden den. Před vypůjčením je dobré si rozmyslet, jestli si někdo z party troufne na jízdu po levé strany silnice. Ze začátku to může dělat každému problémy.

Na ostrově jsme měli vytipovaných několik městeček a pláží, které chceme vidět. První zastávkou byla neoklasická rotunda (St Marija Assunta Church) ve městě Mosta. Rotundu není problém najít, je opravdu velká, horší je to s hledáním parkování v úzkých klikatých uličkách. Budova byla dostavěna v roce 1860. Zajímavostí je, že rotunda byla málem zničena během druhé světové války. Němci v roce 1942 shodily na rotundu bombu, která dopadla kopulí přímo uprostřed probíhající mše. Jako zázrakem nikdy nevybuchla a budova tak zůstala stát dodnes. Součástí městečka Mosta je i velký trh. Bohužel na trhu je z velké části pouze oblečení a spotřební zboží do domácnosti, takže není moc o co stát.

Další zastávkou bylo bývalé hlavní město Mdina, které leží na menším kopci a je téměř uprostřed ostrova. Součástí města je středověké opevnění, do kterého je zakázán vjezd autem. Fanoušci seriálu Hry o trůny (místo souboje Neda Starka a Jaimeho Lannistera) zde určitě objeví několik natáčecích míst. Opevnění není veliké, ale určitě stojí za procházku, během které lze objevit několik odkazů na místní známé Maltezské rytíře. Nachází se zde několik památek: .Katedrála sv. Pavla, Palác Vilhena, Palác Falzon, Benediktýnský klášter a sklepení.

Mdina, Malta

Jelikož bylo pěkný vedro (stejně jako celý týden) vyrazili jsme směr písečná pláž v zálivu „Pretty Bay“ v jihovýchodní části ostrova. Široká písečná pláž byla dle očekávání plná lidí, ale koupání bylo příjemné. Kolem pláže je několik restaurací, které jsou cenově přijatelné a dobře jsme se zde najedli. Nevýhodou pláže je přilehlý nákladní přístav, takže místo výhledu na širé moře, jsme koukali na kontejnery a jeřáby.

Poslední zastávkou bylo „St. Peter’s Pool“. Jedná se o skalnatou část pobřeží, kde moře vyhloubilo přírodní bazén s průzračnou modrozelenou vodou. Z okraje skály je bezpečné skákat asi z pětimetrové výšky. Přestože je místo odlehlé a je možné se sem dostat pouze po vlastní ose, bylo zde hodně (především mladých) lidí. Společnou zábavou je postávat kolem útesu a po jednom či dvou skákat dolů 😊 Vzhledem k odlehlosti, náročnosti dopravy a charakteru pobřeží, není místo moc vhodné pro rodiny s malými dětmi, ale potápěči a plavci si zde přijdou na své.

Druhý den s vypůjčeným autem jsme vyrazili na několik písečných pláží. První a nám nejbližší byla pláž v zálivu „Għadira Bay“. Zdejší písečná pláž je asi kilometr dlouhá a kolem 150 m široká. Vstup do vody je opravdu velice pozvolný. Po ujití asi 250 m v moři je voda kousek nad pasem. Moře je zde průzračné ideální pro nejrůznější hry ve vodě.

Odpoledne jsme se přesunuli na písečnou pláž v zálivu „Għajn Tuffieħa Bay“ K pláži schované mezi dvěma útesy se jde z docela strmého schodiště, ale stojí to za to. Na jižní straně pláže je možné po svahu dojít k několika jeskyním a na další menší pláže, kde nikdo (až na občasné nudisty) není. Nad pláží na útesu je možné od „Għajn Tuffieħa Tower“ sledovat nádherný západ slunce. Pár minut chůze odsud je ještě písečná pláž „Golden Bay Beach“, u které je hotelový komplex, takže i spousta lidí.

Pláž Malta

Celý jeden den jsme věnovali návštěvě Valletty. Do města jsme jeli autobusem za 2€ a cesta trvala asi 40 minut. Není možné vystoupit na špatném místě, protože téměř všechny autobusy na ostrově začínají nebo končí právě ve Vallettě u vstupu do starého města.

Dnešní hlavní město zde bylo vystavěno především ze strategických důvodů a celá architektura města, která připomíná jedno velké opevnění, je důkazem důležitosti tohoto bodu. Město/pevnost bylo stavěno podle přesného plánu od roku 1565. Pevnost je navržena tak, že jsou téměř všechny ulice rovnoběžné a kamenité, takže i v létě je zde příjemný chlad. Celé město je možné prochodit během pár hodin. Milovníci Her o trůny zde určitě objeví pár míst, které mohli vidět při natáčení (Fort Ricasoli bylo využíváno jako Red Keep). Částečně se zde točily další firmy v čele s Gladiátorem, Trojou a Assassin’s Creed. Díky výšce opevnění je odtud krásný výhled na všechny světové strany. Mezi nejzajímavější místa patří: katedrála sv. Jana, Grandmaster’s Palace, zahrady Barrakka Gardens (horní a dolní), pevnost Fort St. Elmo a další. Určitě stojí za návštěvu některá z mnoha restaurací a kaváren přímo na hlavní ulici Republic Street nebo v menší přilehlé uličce. Během naší návštěvy jsme viděli i dvě svatby. Musím uznat, že mít obřad vysoko nad přístavem s výhledem na ostrůvek Manoel s pevností Manoel, není vůbec špatná představa.

Valetta, Malta

Valletta má i jednu podstatnou nevýhodu, kterou jsem již zmiňoval. Není tady žádné místo ke koupání. Nevím to jistě, ale z toho, co jsem viděl a našel na internetu, není možné se pohodlně dostat do moře minimálně v okruhu pěti kilometrů okolo hlavního města.

Západ Slunce, Malta

Celkově ve mně Malta zanechala opravdu silný dojem, a i když není úplně jednoduché si zde najít pohodlný vlez do moře, myslím si že ostrov rozhodně stojí za navštívení. Toto tvrzení podporuje i fakt, že se zdejší populace během letní sezony čtyřnásobně zvýší. Tento malý ostrov sice nenabídne zelené národní parky a vysoké hory, ale nabízí bezvadné potápění, noční život, na každém kroku zde je možné najít nějaký kostelík nebo stopu po maltézských rytířích a v neposlední řadě i místa zařazena na list UNESCO.

Podobné příspěvky