Po návštěvě Vietnamu bylo jasné, že se do Jihovýchodní Asie vrátím, jen jsem nevěděl kdy a kam. Do života se mi přidali další 3 lidi, proběhla svatba a narodilo bábetko. I přes to jsem se se svojí báječnou ženou domluvil, že poletím já a nevlastní syn Jenda na pánské dobrodružství. Za samozřejmost jsem bral, že s námi poletí ještě kamarád Kuba.

Vlajka Thajska
 • Země: Thajské království
 • Hlavní město: Bangkok
 • Jazyk: Thajština
 • Měna: Thajský baht
 • Počet obyvatel: 68 414 135
 • Rozloha: 513 120 km²
 • Doba letu z ČR: cca 12+ hod

Hledání letenek

Předběžně jsme se domluvili, že bychom chtěli letět na konci sezony v JV Asii, což je konec března až konec dubna na cca 14 dní a vše ostatní se doladí až se objeví akce na levné letenky. Výhodné letenky jsem sledoval převážně na Cestujlevně.com

Mapa

V průběhu sledování akcí a cen se pár levných letenek objevilo, ale nikdy na požadovaný termín. První akční nabídka, která přicházela v úvahu, přišla v době, kdy jsem byl bez notebooku na Sardinii a musel všechny rezervace dělat na mobilu. Nemam to moc rád, protože člověk snadno něco vyplní špatně a něco přehlédne. Nicméně cena za letenky PRG – BKK – MUC byla neodolatelných 8 300,- Kč. Nebylo na co čekat a objednali jsme.

Bohužel druhý den mi volali prodejci letenek, že byla chyba v systému a dané lety nelze kombinovat a poradili mi, jak správně lety vyhledat. Přestože na cestujlevne.com už byla informace, že letenky koupit nejdou, povedlo se mi bez problémů letenky koupit, a ještě radit dalším lidem jak vyhledat 😊

Koupili jsme let s Oman Air s velmi krátkými přestupy ve Frankfurtu a Maskatu po cestě tam a jenom v Maskatu po cestě do Mnichova. Teď začínala ta zábavnější část. Měl jsem půl roku na plánování celého pobytu.

Co je potřeba zjistit?

Před každou zahraniční cestou zjišťuju a načítám spoustu informací, které se můžou hodit a pomůžou mi se správným plánováním.

 • Vstupní formality do země a doporučená očkování
 • Zajímavé destinace
 • Náročnost přesunu mezi destinacemi a dostupné dopravní prostředky a jejich cena
 • Ceny ubytování
 • Platnost řidičského průkazu

Vstupní formality a očkování

Turistická víza do Thajska získáme na letišti a jsou platná na 30 dní. Nic jiného není potřeba při vstupu řešit. Očkování na žloutenku A a B a na břišní tyfus mam platné, nebylo tedy potřeba řešit. Pro vstup do země není žádné očkování povinné, pouze doporučené.

Zajímavé destinace

V Thajsku bylo pár známých, kteří mi některé destinace doporučili, ale stejně jsem prošel nespočet cestopisů a doporučení na tripadvisoru, abych si našel destinace, které mě zajímají. Nechtěl jsem mít příliš mnoho destinací, abych je vůbec stihl poznat a zároveň nestrávil většinu času v autobusu nebo ve vlaku. Pár dní jsem chtěl jezdit na motorce po severním Thajsku a před odletem pár dní na ne příliš turistickém ostrově, aniž bychom museli přelétat na jih Thajska.

Rozhodl jsem se navštívit Bangkok, přejet do Ayutthaya na jeden den, dále přejet nočním busem/vlakem do Chiang Mai na severu Thajska – půjčit motorky a vyrazit na Mae Hong Son Loop. Následně nočním busem/vlakem zpět do Bangkoku a na ostrov.

Koh Chang

Vybrat správný ostrov nebo jen pláže nebylo vůbec jednoduché, protože vyhledávat na google neturistický ostrov/pláže nedaleko Bangkoku není nejsnazší. Nechtěl jsem ani Koh Samui, Koh Lantu a podobné profláklé ostrovy. Našel jsem Koh Larn, Koh Si Chang, Koh Khram, Prachuap Khiri Khan, Rayong a Koh Chang.

U každého ze zmíněných jsem vyhledal možnost ubytování na 3 noci, dopravu, délku cesty a cenu dopravy a uživatelské recenze. Z toho všeho mi jako jednoznačný vítěz vyšel ostrov Koh Chang, který je asi 7 hodin jízdy autobusem, což je dost daleko na to, aby nebyl moc turistický a zároveň je tam spoustu možností ubytování za přijatelné ceny. Koh Chang je dost velký, abychom se tam 3 dny na motorkách nenudili 😊

Přesun mezi destinacemi

V Thajsku je možné se jednoduše přesouvat na delší vzdálenosti vnitrostátními lety s AirAsia nebo Thai Airways. Další možností jsou dálkové a noční autobusy, které jezdí téměř všude. Poslední variantou veřejné dopravy je železniční doprava. Bohužel železnice je velice limitovaná, i když pro cestu na sever do Chiang Mai velice hojně využívána.

K plánování jednotlivých přesunů jsem využíval stránku Rome2rio a především pak 12go.asia, kde je možné udělat přímo i rezervace jednotlivých cest.

Máme udělané následující rezervace: Bangkok – Chiang Mai (noční bus), Chiang Mai – Koh Chang (noční i denní bus + trajekt) a Koh Chang – Bangkok (autobus) celkem za 1 800,- na osobu. Výše zmíněný rezervační systém dokáže najít komplexní cestu až na ostrov včetně trajektu 😊 Jediné na co jsem si dával pozor byly přestupy autobusem v Bangkoku. Z Chiang Mai je možné přijet na více míst do Bangkoku a je potřeba to správně nakombinovat s přípojem na Koh Chang. Jednotlivé autobusové terminály od sebe můžou být i víc než 15 km, což je v ranní dopravní špičce na dvě hodiny přesun. I z toho důvodu jsem zavrhl zpáteční cestu nočním vlakem, který staví úplně mimo autobusové spojení.

Když je to možné, schválně volím noční autobus/vlak, protože díky tomu ušetřím za ubytování 😊

Původní plán byl, jet z Bangkoku ještě na jeden den do Ayutthaya, ale přišel jsem na to, že následná cesta by z Ayutthaya byla o polovinu dražší než autobusem z Bangkoku. Toto bývalé hlavní město tedy vynecháme a pojedeme se tam podívat před odletem jenom během dne 😊

Ceny ubytování

Ač je destinace jakkoliv nádherná a zajímavá, pokud je tam jediné ubytování 5ti hvězdičkový hotel za 10 000,- Kč na noc, nikdo mě tam nedostane. Z toho důvodu u vybraných destinací hned hledám i cenu ubytování. Nikdy při orientačním hledání nezadávám jenom jednonoční pobyt (pokud v destinaci nebudu jenom jednu noc), protože jednonoční pobyty bývají často s přirážkou.

Ubytování jsem i tentokrát hledal na Booking.com a na Airbnb. V Bangkoku jsem zadával filtry na střed města, hodnocení lepší než 8 a bezplatné zrušení rezervace. Nabídek je opravdu hodně.

Chiang Mai není moc velké město a nabídek levného ubytování je tam nespočet. Větší oříšek bylo plánování ubytování po cestě na Mae Hong Son Loop. Celý okruh má cca 530km, které chci ujet za 4 dny, což znamená 3 ubytování po cestě v rozumné vzdálenosti od sebe kolem 150 km.

První zastávkou (kde nakonec budeme dvě noci) je městečko Pai, druhé ubytování bude v Mae Hong Son a třetí u Tha Pha.

Na ostrově Koh Chang jsem chtěl ubytování, které nebude moc vzdálené od vody a zároveň nebude úplně na jižním cípu ostrova, protože silnice tady je jenom do podkovy a není možné objet ostrov kolem dokola. Nejdřív jsem rezervoval asi 4 ubytování a postupem času s novými informacemi o ostrově je postupně rušil (proto vždy rezervuju jenom ubytování s možností storna zdarma).

Řízení a řidičský průkaz

Dle informací, které jsem našel na různých cestovatelských portálech i oficiálních webech nám bude stačit vyřídit si mezinárodní řidičský průkaz (50,- Kč na počkání). Nikdo bohužel nemáme řidičák na motorku, takže teoreticky můžeme mít jenom malou prdlavku z kategorie AM a A1 (pouze s automatem), což je skútr do 125cm3. Nic většího jsme si stejně nechtěli půjčovat. Bohužel téměř všichni se shodli, že místní policisté (především v hlavních turistických destinacích) moc průkazy neřeší a chtějí úplatek. Lepší mít sebou menší hotovost a dělat, že víc nemáme.

K řízení potřebuju ještě tu motorku 😊. V Chiang Mai jsem našel několik půjčoven s dobrým hodnocením a téměř jednotnou cenou 250 BTH (cca 180,- Kč) za den. Do všech jsem napsal o nabídku ceny. Přestože vše řeším měsíc a půl dopředu, mají některé už motorky rezervované na naše termíny, protože v Thajsku budeme během oslav thajského Nového Roku- Songkranu. Motorky mam rezervované v Mango Bikes Rent.

Kalkulace nákladů na cestu

PoložkaCenaCelkem
Letenka8 200,- Kč8 200,- Kč
Amarin Inn624/3208,- Kč
PM Guesthouse493/3165,- Kč
KK Hut467/3156,- Kč
Uncle Aod Home657/3219,- Kč
Tha Pha260/367,- Kč
New Coco Sardinia Guesthouse & Funny Sportbar1971/3657,- Kč
BBhouse Rambuttrill1694/3565,- Kč
Motorky(8dní * 280,- Kč)/2 osoby1 120,- Kč
Bus BKK – Chiang Mai – Koh Chang – BKK5 450/31 817,-
Bus Mnichov – Praha550,- Kč550,- Kč
Celkem13 724,- Kč

Náklady na jednoho se určitě zvýší. Není započítáno cestovní pojištění, strava a benzín do motorek. Když připočítám i tohle, měli bychom se bez suvenýrů a kupování kravin vejít do 17 500,- za osobu. Přijde mi to jako přijatelná cena na 14 dní dovolené 😊.

Co dál?

Před odletem bude potřeba udělat ještě pár věcí. Koupit cestovní pojištění (řešit očkování, kdybychom už nebyli naočkováni). Pomalu budu vyhledávat zajímavá místa v daných destinacích. Nechávám to až před odletem, protože si díky tomu budu ještě pořád pamatovat informace o místě 😊

Dva dny před odletem ještě vyřeším check in na všechny lety, abychom seděli pohromadě. Pak už zbývá jenom vyměnit dolary, zabalit, letět a doufat, že vše objednané platí a bude fungovat dle představ 😊

Podobné příspěvky