Po nádherné dovolené v Řecku , kterou jsme stihli v otevřeném „koronovém“ oknu jsme dlouho vyhlíželi budoucnost s optimismem a očekáváním, že se vše brzy vrátí do normálu, koupíme letenky v akci a pofrčíme v létě k moři na jih.

Bohužel situace se k optimu neblíží, a i my museli otevřít oči a začít plánovat dovolenou s takto rozdanými kartami. Kupovat letenku na půl roku dopředu, když nevíme, jak se změní podmínky vstupů do jednotlivých zemí za 2 dny, je zbytečný risk, který jsem nehodlal podstupovat a klepat se do poslední chvíei. Volba tedy padla na dovolenou autem. Ale kam se vydat?

Anička už dlouho básní o Bretani na západě Francie. Jenže je to daleko a Francie je přece drahá. Navíc my musíme tentokrát na dovolenou už v srpnu (v hlavní turistické sezoně), protože Jenda snad půjde do prváku na střední a asi by tam měl v září být.

Na Bretaň jsem nekývnul hned (nejsem střelec, ale kozoroh) a vše si nejdřív nastudoval a aspoň v základu vykalkuloval. Ukázalo se, že Bretaň nemusí být na ubytování náročnější než Řecko, nemusí se kupovat letenka ani půjčovat auto a můžeme si sebou vzít spoustu věcí, včetně paddleboardu 😊 Bylo tedy rozhodnuto.

Bretaň

Provincie Bretaň leží na stejnojmenném poloostrově na severozápadě Francie. Jedná se o historicky velice aktivní oblast, kde je spousta historických míst i krásných přírodních úkazů. Hlavním městem je Rennes, kde se pořádají jedny z největších trhů ve Francii. Na mapě jsem si vyznačil pár míst, která stojí za vidění a myslím, že 14 dní budeme mít pořád co dělat.

Skalnaté divoké pobřeží plné majáků je známé svými vysokými přílivy, díky kterým je zde i přílivová elektrárna. Z gastronomie jde zmínit hlavně sladké a slané palačinky „Crêpe“ a výrobu cideru.

Stojí za zvážení, jak dlouho zde člověk zůstane. Ač se to na mapě nezdá, jenom samotné „obkroužení“ Bretaně je téměř 700 km. Z toho vyplývá, že bydlet na jednom místě nemá určitě cenu. Proto jsem hledal 4 ubytování v jednotlivých koutech regionu.

Ubytování

Zadání je pro mě jasné. Chci apartmán nebo samostatný domek s 2 ložnicemi a zrušením rezervace zdarma za rozumný peníz. Když bude něco na útesu s výhledem na moře, jen dobře, ale moc tomu nevěřím. Jak je již tradicí, při hledání ubytování jsem se vrhnul na Booking.com. Jenže chyba lávky. Na bookingu je dost malý výběr, a navíc všechno hodně drahé. Po chvíli bloumání jsem zavítal na AirBnb , kde se dá najít mnohem víc možností ubytování i za přijatelné ceny. K zaručení rezervace na AirBnb se stejně platí půlka ceny v době rezervace, ale peníze se vrací v případě jejich zrušení, dle podmínek ubytování.

Vzhledem ke vzdálenosti mi přijde fajn se na jednu noc po cestě zastavit a vyspat se. Volba padla na městečko Batilly kousek od Mety za hranicemi Německa a Francie. Měli bychom se tam dostat cca po 9 hodinách cesty včetně přestávek. Budeme ubytovánzde za 1 360,- Kč.

Následně jsem hledal 4 ubytování (po 3 nocích) v jednotlivých částech Bretaně. Začneme na severovýchodě a pojedeme proti směru hodinových ručiček. Prvním domkem je Jolie maison aux portes de Dinan kousek od Saint-Malo za 5 330,- Kč. Následuje domek Demi longère typique au calme et à 5km des plages za 4 300,- Kč. Třetím ubytováním je Lennon Cottage with Countryside Views za 3 960,- Kč. Posledním ubytováním na jihovýchodě Bretaně je Coeur historique-Parking- Cheminée – Terrasse ve Vannes za 4 370,- Kč.

Po cestě zpět ještě projdeme vinice v Alsasku a zůstaneme 2 noci v Ribeauvillé za 3 640,- Kč. Tohle je jediné ubytování, které jsem našel na Bookingu.

Celkem strávíme ve Francii 15 nocí za 22 960,- Kč.

Cesta

Nejdřív jsem se snažil složitě propočítat, kolik nás bude stát nafta a dálniční poplatky. Není to úplně jednoduché, protože poplatky nejdou jednoduše vypočítat. Naštěstí se mi povedlo najít stránku Viamichelin , kam stačí zadat trasu a druh auta a mapa sama vypočítá předpokládanou spotřebu nafty + celkové náklady na mýto. Ujedeme cca 3700 km a za mýto a naftu zaplatíme cca 14 000,- Kč.

Celkové náklady

Počítám s tím, že si budeme moct sami vařit aspoň jedno teplé jídlo denně, něco málo si budeme moct vzít do auta a zbytek nakoupíme na místě v marketech. Věřím, že i s útratou se vejdeme do 50 000,- Kč za 16 dní dovolené. Určitě sebou budeme mít rezervu a nebudeme žít jenom o bagetě a cideru :D, takže když to nepůjde, hold se to prodraží, uvidíme na místě. Každopádně máme v plánu ochutnat spoustu věcí, a ještě víc jich vidět 😊.

Podobné příspěvky