Společnost Airbnb je specializovaná na krátkodobý i dlouhodobý pronájem apartmánů, vil a jiných nehotelových typů ubytování.

AirBnb

Airbnb si získává klientelu především díky lepšímu poznání místní kultury, protože cestující vždy komunikuje s pronajímatelem, který mu může poskytnout cenné informace o dané destinaci i způsobu života v ní.

To, že ubytování poskytují soukromé osoby neznamená, že cena bude nutně nízká. Na stránkách je možné najít velice levné, ale i velice drahé a luxusní nabídky.

Nabídka a samotné stránky jsou oproti jiným zprostředkovatelům velice nepřehledné a chvíli každému trvá, než se na nich zorientuje. Níže popíšu stručný návod, jak si práci s tímto vyhledávačem nejvíce zjednodušit, ale nejlepším doporučením je, vyhradit si aspoň půl hodiny a stránky si důkladně „proklikat“.

Výhody a Nevýhody vyhledávání ubytování na Airbnb

 • komunikace s místním obyvatelstvem
 • jednoduchá komunikace přes aplikaci
 • nejširší nabídka ubytování nehotelového typu
 • možnost napsat majiteli ubytování před rezervací
 • uživatelské recenze na ubytování i poskytovatele ubytování
 • možnost spolubydlení (pronajatí pouze postele nebo pokoje)
 • slevy na týdenní a delší pobyty
 • obsah v češtině a integrovaný překladač z jiných jazyků
 • nepřehlednost stránek, více čtení a větší časová náročnost
 • nabídky bez možnosti seřazení podle cen, hodnocení…
 • možnost zrušení rezervace ze strany ubytovatele
 • rezervace není vždy přímá
 • nabídky nemají nikde napsanou přesnou adresu
 • komunikace s provozovatelem ubytování může být komplikovaná kvůli jazykové bariéře

Díky široké nabídce je možné najít i v centru destinací zajímavé nabídky, které na jiných stránkách dostupné nejsou. Je to především z důvodu jednoduché spolupráce mezi pronajímatelem a Airbnb. Variantu ubytování přes Airbnb jsem využil při cestování po Japonsku v Barceloně a na Maltě. Většinou je to druhá stránka po Booking.com, kterou kvůli ubytování navštívím.

Tvorba rezervace

Komunita uživatelů Airbnb (poskytovatelů ubytování i cestujících) je uzavřena, takže pro vytvoření rezervace je nutné vytvořit si účet. Nevím, co je hlavním důvodem uzavřené komunity, ale nabízí to jedinečnou možnost nejen hodnocení ubytování, ale i hodnocení hosta ubytovatelem. Další hostitel při zvažování žádosti o ubytování vidí, jak se daný host choval jinde. Po vstupu na stránky se jednoduše zdarma přihlaste.

Přihlášení Airbnb

Teď začíná zábava s vyhledáváním vhodné nabídky. Stejně jako u každého vyhledávání je nutné si ujasnit, co vlastně hledám, s kým jedu a proč tam jedu. Kritéria budou jiná pro jednotlivce, skupiny, páry, rodiny, pracovní cestu, poznávací zájezd a cestou za surfováním na Srí Lance.

Nebudu ukazovat příklady rezervací, ale spíš ukážu filtry, o kterých je dobré vědět a které já používám.

První krok je správně zadat destinaci, datum pobytu a počet hostů.

Následně je pod sekcí „Domovy“ možné vybrat jednotlivé filtry.

 • Typ pokoje: Celý dům, Soukromý pokoj nebo Společný pokoj
 • Cenové rozpětí:ři zadání krátkého pobytu se zobrazuje cena na noc, při dlouhém pobytu je to vždy za celý pobyt, protože se načítají různé slevy za dlouhodobé pobyty.
 • Okamžitá rezervace:v článku jsem zmínil, že rezervace podléhají schválení. Díky tomuto filtru je možné zobrazit pouze nabídky s přímou rezervací, bez nutnosti čekání na schválení od ubytovatele. Využít jdou především při rezervacích na poslední chvíli.
 • Další filtryv této kategorii je několik podkategorií: Pokoje, lůžka a vybavení, Sociální zařízení, Domácí pravidla, Sousedství a lokalita, Jazyk hostitele…

Vyhledávání té správné nabídky po zadání všech filtrů je možné podle fotek v levé části, nebo podle umístění na mapě v pravé části.

Nabídka ubytování Airbnb

Fotky u jednotlivých nabídek lze posunovat bez otevření dané nabídky. Na první pohled je vidět cena za noc/pobyt, počet lůžek a hodnocení od hostů.

U prohlížení přímo na mapě je důležité mít zaškrtnutou možnost „vyhledávat při pohybech mapou“

Obsah nabídky

Za samotné zpracování nabídky a většinu textů je zodpovědný pronajímatel daného zařízení, takže je to taková jeho vizitka a dá se podle toho poznat, jak vážně pronájem bere a jak přistupuje k hostům. Pokud jsou texty u nabídek v jazyce, kterému nerozumím, automaticky je přeskakuju, protože bych se stejně nebyl schopný na čemkoliv domluvit s hostitelem.

Jednou z nejdůležitějších informací je cena a její složení. V naprosté většině případů je cena složena ze tří složek: Servisní poplatek, poplatek za úklid a cena za noc. Z toho vyplývá, že cena zobrazená na hlavní stránce za noc, není konečná.

Zajímavou možností je napsat hostiteli , kdy se můžeme zeptat hostitele na dodatečné informace (rychlost wifi, dostupnost, vzdálenost od pláže…), nebo s ním i domluvit nižší cenu.

V oblasti ceny jde jednoduše zjistit, jaké slevy dané zařízení poskytuje. Je možné najít i slevu 70 % na měsíční pobyty, což znamená, že je levnější rezervovat si celý měsíc, než samotných 14 dní, které jsme chtěli v destinaci být a po 14ti dnech odjet.

Velmi užitečnou sekcí jsou uživatelská hodnocení, která jsou většinou plná podrobných informací o dopravě, funkčnosti wifi a vybavení, vzdálenosti od atraktivit a chování hostitele. Hodnocení jsou ověřena a není možné, aby je vložil někdo, kdo nebyl ubytován.

Shrnutí

První návštěva stránek Airbnb není nejpříjemnějším uživatelským zážitkem, ale kdo vydrží, je po zásluze odměněn ubytováním, které na jiných stránkách určitě nenajde. Nabídka zařízení na této stránce se neustále rozšiřuje a můžeme najít zařízení i v místech, kde žádné jiné stránky přijatelnou nabídku nemají. Příkladem může být ostrovní stát Malta, kde na Airbnb je velké množství apartmánů k pronájmu, zatím co na Bookingu tato nabídka téměř vůbec není.

Podobné příspěvky