Jak na Nový rok, tak po celý rok.

Podle předpovědí meteorologů se nám mezi 24.a 31.prosincem představilo krásné Velikonoční počasí. Běžky jsme schovali a naimpregnovali si běžecké botky, nafoukli duše u našich kol, a celé Svátky jsme poctivě pohybem překonávali sami sebe. Mimo to, jsme s dcerkou zvládly i výšlap na 696m vysoké Ralsko.

Příval endorfinů a stav blaženosti dostal mého vrcholu, a co jiného praštěnou matku může napadnout 😊. Na Nový rok frčíme na sever. Už 9 měsíců, od naší první výpravy do Hřenska, máme vyznačený most Bastei a Königstein, jenže….na kvalitu se musí počkat. A na Nový rok tam přeci nikdo nebude 😊

Most Bastei

První zastávkou byl most Bastei. Cesta nám trvala necelé 2 hodiny, mimiňák chrněl v autě, a my se těšili. Když jsme přijížděli k dobře značené památce, překvapilo nás množství parkujících aut na začátcích stezek. Parkoviště před Bastei bylo téměř plné, a směrem neproudilo docela dost lidí, ale DAVY. Nenechali jsme si zkazit 1.den lehkým nesouladem našich plánů a realitou, vydali se s davem a nechali se unést krásným prostorem, sluníčkem, výškou skal, majestátností mostu Bastei, skalním městem, vlnícím se Labem hluboko pod námi.

Bastei

Kamenný most Basteibrücke – první turistický evropský most má na délku 76 metrů a překlenuje hlubokou propast Mardertelle (Kuní jámu). Spojuje mezi sebou Bastei a skalní hrad Neurathen. Vznik mostu se datuje do roku 1851 a jednalo se vůbec o první evropskou stavbu pro turisty.

Do samotného Skalního města se platí vstupné 1,5 eura. My ale nic neplatili, žádnou kasu jsme neviděli, turniket byl otevřený. Přičítám to k datu 1.1., ale je to pouhá domněnka.

Zaplatili jsme tedy jen 3 eura za hlídané, přecpané parkoviště asi 300m od mostu Bastei.

Bastei

Výlet je pecka, najdete tam i občerstvení i obchůdky. Nicméně s kočárkem se tu nehnete. Pokud máte caparta, který už sám chodí stylem neřízená střela, musíte ho přivázat na kšandy. Zábradlí tu je, ale ti cvrčci by jím propadli. Našeho juniora odnosil manžel v krosně poctivě na každou vyhlídku na zádech. Co se týká starších dětí, prostě: jsme fakt vysoko a přemýšlejte kam lezete. Nebudu lhát, i mě napadlo jít za zábradlí, protože ty výhledy jsou božské, a tak moc vysoko. Jenže…..mám tu děti a mám jít příkladem 😊. Na Bastei bude ideální se vydat brzo ráno, tak se vyvarujete přílišným davům. V každém případě tohle místo má své kouzlo jak výškou, tak rozhledem do okolí.

Bastei

Pevnost Königstein

Byl by hřích nevyužít příležitosti, a nenavštívit blízský Königstein. Nutno říct, že nejsme turisté lačnící po interiérech zámků a hradů. Milujeme zříceniny, prolézat si co je nám libo, a nechat průchod naší fantazii. Pevnost Königstein nás zaujala svojí pozicí.

Königstein

Pevnost Königstein – jedna z největších horských pevností v Evropě – leží uprostřed Labských pískovců na stolové hoře Königstein nad stejnojmennou obcí na levém břehu Labe v zemském okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory. Na náhorní plošině, která se nachází 240 metrů nad hladinou Labe, je zpřístupněn od roku 1955[1] vojenský historický skanzen o rozloze 9,5 hektarů. Z pískovcového kamene jsou vyzděny 1 800 metrů dlouhé a až 42 metrů vysoké hradby pevnosti. Uprostřed opevnění se nachází 152,5 metrů hluboká studna – nejhlubší v Sasku a druhá nejhlubší v Evropě.

Pevnost Königstein 

Jedním slovem fascinující. Pevnost je přístupná jak výtahem vytesaným ve skále, nebo krásnou dlážděnou cestou. Dá se dá projít po obvodu hradeb a skýtá dokonalé výhledy. Málo lidí, pozůstatky Vánočních trhů, západ Slunka, spoustu malebných staveb, doprovodné atrakce pro děti, všude se dostanete kočárkem, kavárnička s prosklenou stěnou, zázemí s přebalovacím pultem pro děti, neplacené a čisté WC, paráda. Park, kde se můžou děti vylítat. Lavičky k odpočinku a znovu krásné výhledy.

Rodinné vstupné 25 euro (2 dospělí a 3 děti), parkování 5,50 v krytých garáží. Docela raketa, ale ve srovnání s přeplněným a až moc turisticky zaměřeným mostem Bastei, tisíckrát Königstein předčil očekávání.

Po cestě domů jsme viděli nespočet ohňostrojů k oslavě 1.1.2020. Domů jsme přijeli na 18 hodinu, uťapaní, ale tak nějak krásně nachystaní na celý rok. Žádný stres, jen dobrý pocit s krásně prožitého dne s rodinou. V kruhu těch nejbližších, ve stavu blaženosti jsem šťastná a natěšená na dalších 364 dní nového roku. Pevně věřím, že pořekadlo JAK NA NOVÝ ROK, TAK PO CELÝ ROK opravdu zafunguje, protože ten můj vstup, byl opravdu BOŽÍ.

  • Najeto: 350km
  • Čas: 9 hodin (3,5hodiny na cestě)
  • Náklady: 33,50€ + nafta

Podobné příspěvky