Ano nespletla jsem se, těch Blaníků je víc. Přesně dva, Malý a Velký Blaník. Oba Blaníky se nacházejí jen kousek od sebe, tak 15km od Vlašimi.

V rodině máme tokovou tradici, na každý první den v novém roce půjdeme na celodenní výlet. Tentokrát jsme vyrazili na Malý a Velký Blaník za rytíři.

Ráno vyrážíme kolem desáté hodiny na hodinovou cestu. Při parkování bylo dobrodružství, ačkoliv jsme na parkovišti byly mezi prvními. Po rozježděném bahně na srázu to dost klouzalo. Naštěstí se podařilo auto srovnat, zaparkovat a vyrazit na Velky Blaník za rytíři. Po cestě nahoru vede naučná stezka, takže jsme nahoru vyšli i s malým pětiletým bráchou, který se stále ptal kdy tam budeme a kde bude další hra?

Místo udatných rytířů jsme potkali jen jeho hlavu. Na vrcholu je dřevěná rozhledna a zbytky obraného valu. Po občerstveni u rozhledny jdeme po zelené turistické značce lesní cestou, přeš obec Lesáky až na Malý Blaníky. Na vrcholu Malého Blaníku jsou tři malé hrby. Na jednom z nich je dřevěná socha Keltského válečníka, na druhém je Thorovo kladivo. Nikdo z rodiny nebyl vyvolený a Thorovo kladivo jsme nechali na nejvyšším vrcholu Malého Blaníku (580m.n.m). Pod Thorovým kladivem je zřícenina kapličky, která se opravuje.

Pak už jsme se vydali jen po červené dolů k parkovišti a domů. Celý okruh je tak 7km a vyběhnout dva vrcholy. Potkali jsme spoustu babiček a dědečků, takže výlet vážně pro každého.

Tato tradice je za mě moc pěkná, a doporučila bych ji všem . Minimálně se projít kolem jezera, aby se všem provětral mozek pro následující rok. Protože jak na Nový rok, tak po celý rok.

Přeji Vám všem spousty dobrodružství do nového roku 2024.

Na čtenou Anna Kracíková

Podobné příspěvky